لبخند روي ديوار

بدون نظر

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این مجموعه در برگیرنده ۳۹ قطعه شعر با عناوینی مانند؛ “آن طرف ماسک”، “سرفه آشنا”، “هبوط عطش”، “شکستن روی دیوار”، “شوق دیدار”، “پرواز بی‌وزنی”، “فقط ده ثانیه”، “از بوی فلفل متنفرم”، “ایستاده در آب!” و “مشهورترین شهید گمنام” است.

در مقدمه این کتاب با عنوان “بومی و اندوه” و به قلم حمیدرضا شکارسری درباره اشعار میرشمس‌الدین فلاح هاشمی آمده است: «وجه تبلیغی و تهییجی شعر دفاع‌مقدس به تاریخ پیوسته است. اما حتی در سال‌های جنگ تحمیلی، این وجه به تمامیت شعر دفاع‌مقدس را تشکیل نمی‌داد. شعر آن دوران هویت خود را در ترسیم موقعیت انسان درجنگ نشان می‌داد و این ضلع رمانتیک را می‌توان ویژگی خاص شعر دفاع‌مقدس دانست و همین رمانتیسم، فضایی بس اندوهبار را حتی گاه در عرصه بروز حماسه حاکم کرده است.

جزیی‌نگری و عینی‌گرایی رایج در شعر “هاشمی”، تصاویر بسیار ملموس و تازه‌ای را رقم زده است که به تمامی، مختصات “شعر امروز” را داراست. اشعار این شاعر معترضانه نیست، بلکه بیش‌تر بومی و اندوهگنانه به نظر می‌رسد. اندوهی فراگیر و بی‌دریغ که اگر چه از یک سو موجب یک دستی اشعار این مجموعه شده است و این برای نخستین مجموعه شعر یک شاعر امتیاز کمی نیست، اما از سویی دیگر باعث شباهت حس و حال اکثر شعر‌ها شده است.»

در قسمتی از شعر ” بیش‌ترین محصول!” در کتاب “لبخند روی دیوار” نیز آمده است: « امسال/ بیش‌ترین محصول را درو کردیم/ امسال/ به جست و جویت/ دوباره آمدند/ و زمین را شخم زدند/ ولی/ پدر می‌خواهد/ سال‌های بعد نیز/ بیش‌ترین محصول را/ درو کند!/ پس/ مزارت برای همیشه/ مخفی خواهد ماند.»

مجموعه شعر “لبخند روی دیوار” در قطع رقعی و ۵۹ صفحه، با شمارگان ۳ هزار نسخه و بهای ۱۵ هزار ریال توسط انتشارات خورشید باران به چاپ رسیده است. اين كتاب در سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.