شرمنده رفيق

بدون نظر
مراسم رونمایی از کتاب « شرمنده رفیق» با حضور نویسندگان و علاقه‌مندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مجمع ناشران انقلاب اسلامی، در نشستی که در ایام نمایشگاه کتاب تهران در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد، میر‌شمس‌الدین فلاح‌هاشمی نویسنده کتاب، محمد‌علی گودینی نویسنده و محمد‌مهدی رسولی شاعر، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم محمد‌علی گودینی با بیان اینکه نزدیک به ۵۰ سال است که با کتاب سر‌ و کار دارد گفت: من تا حالا هزاران جلد کتاب در موضوعات مختلف مطالعه کرده‌ام و با بسیاری از شیوه‌های نوشتن و انواع داستان‌های کوتاه و بلند آشنایی دارم. اما با خواندن این کتاب دید متفاوتی پیدا کردم.

وی افزود: به عقیده من کتاب «شرمنده رفیق» کاری است که آقای فلاح‌هاشمی آن را با جوشش قلمش نوشته است. ما با خواندن این کتاب برای شهادت کسانی که دوستشان داریم غمگین می‌شویم اما وقتی می‌بینیم که می‌توان درباره دفاع مقدس نیز داستان مینی‌مال نوشت خوشحال می‌شویم.

او ادامه داد: این کتاب به صورت مینی‌مال یا داستانک نوشته شده اما تأثیر و جاذبه خود را بر روی مخاطب می‌گذارد. به روشنی می‌توان جوشش قلم را در اثر آقای فلاح‌هاشمی دید. امیدورام که در آینده شاهد آثار قوی‌تر و بهتری از آقای فلاح هاشمی باشیم.

محمد‌مهدی رسولی، در بخش دیگری از این نشست به ویژگی‌های این مجموعه داستانک اشاره کرد و گفت: به نظر من انتشار این اثر اتفاق خوبی است چرا که این اثر در رشد ادبیات داستانی در نوع خود بی‌نظیر است. چون نسل جوان در پی قرائت‌های تازه‌ای نسبت به فضا‌هایی است که نسبت به آنها اعتقادات آرمانی دارد و پیگیر است.

وی افزود: به طور کلی اتفاقی که در این مجموعه افتاده حرکت در مسیر زمان است چرا که سعی دارد با مخاطب معاصری که نیاز به یک فضا و زبان و روایت نویی برای ایده‌ها و ذهنیاتش دارد، ارتباط برقرار کند.  دو عنصر اصلی در این داستان مینی‌مال اتفاق افتاده که یکی فضای غافلگیری پایان داستان است. اما اینکه وی ادامه داد: روایاتی که در این کتاب به شکل‌های مختلف روایت شده  می‌تواند روایات جدیدی را نیز ایجاد کند که آن تصاویر در ذهن رویابین آقای فلاح‌هاشمی به وجود آمده است. داستانک‌های درون کتاب قابلیت این را داشت که هر کدام به یک کتاب تبدیل شود و بخش مستقلی باشد و بخش داستان‌های دینی و مذهبی نیز همین‌طور.

رسولی با اشاره به فضای شاعرانگی موجود در این اثر اظهار اشت: فضای شاعرانه و روح تغزلی که بر این داستانک‌ها غالب است که آنها را بیشتر به سمت شعر می‌برد. شاید موجز بودن، کوتاه بودن و فضای فشرده کار چنین چیزی را ایجاب کند اما مجال شاعرانگی و ایجاد فضای تغزلی در کار حاوی ذهنیت و جوشش باشد که اگر نبود آن اتفاق نمی‌افتاد و این فضای شاعرانگی مرهون ذات ایده‌های کار است که به درستی به جای خود نشسته است. خود داستان و فضای شاعرانه هستند و طرز غافلگیری اثر نیز یک فضای شاعرانه و طعنه‌زننده به سوررئال را دارد که این دریچه‌های کنکاش‌گرایانه‌ای را در این نوع ادبی ایجاد می‌کند.

در پایان میر‌شمس‌الدین‌فلاح‌هاشمی، نویسنده کتاب از همه حضار و دوستان و همکاران خود که در این مراسم شرکت داشتند تشکر و قدردانی کرد و گفت: از دوستان و همکاران خودم داشتند بسیار متشکرم که در رونمایی کتابی که قطره قطره در طی سال‌ها جمع شد و به این شکل رسید شرکت کردند.

وی افزود: تنها جای مرحوم امیر‌حسین  فردی بسیار خالی است. چون یادم است زمانی که این داستانک‌ها در حال نگارش بود، اویادداشتی برای بخش آیینی نوشته بودند و قرار بود زیر نظر ایشان منتشر شود. خوشحالم که در اردیبهشت‌ماه که ماه اتفاقات ادبی بزرگ است کتابم را رونمایی کردم. امیدوارم بتوانم کار‌های بهتر و بیشتری را زیر‌نظر اساتیدم به انجام برسانم.

اين اثر توسط انتشارات ناد در سال ۱۳۹۴ در دو نوبت منتشر شد.